Ubezpieczenia komunikacyjne – Formalności

Ubezpieczenia komunikacyjne – Formalności

W przypadku zakupu samochodu, pierwsza rzecz, jaką powinniśmy się zainteresować, to ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe. Jest ono wymagane prawnie i jeśli go nie wykupimy, grożą nam grzywny, które szczegółowo są określone w odpowiednim artykule ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zanim wybierzemy określony wariant OC, warto przyjrzeć się bliżej ofertom różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą się one różnić parametrami oraz dodatkowymi, bezpłatnymi opcjami. Kwestie, na które należy zwrócić baczną uwagę to przede wszystkim wysokość składki oraz rodzaj usług dodatkowych (czy są one dla nas przydatne). Warto także popytać znajomych oraz przeszukać Internet w celu zasięgnięcia opinii o danym ubezpieczycielu. Szybkość z jaką radzi on sobie towarzystwo ubezpieczeniowe z likwidacją szkód może się okazać w przyszłości równie istotna jak i cena samej polisy. Poza tym ważne jest, w szczególności dla naszego portfela, czy dany ubezpieczyciel honoruje zniżki komunikacyjne za bezszkodową jazdę.

Istnieją różne formy wykupu tego ubezpieczenia. Można je nabyć udając się do placówki wybranego towarzystwa. Większość ubezpieczycieli oferuje również opcje telefoniczną oraz internetową. Są to z pewnością wygodne rozwiązania, które mogą także zaoszczędzić nasz czas. Pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne mają charakter dobrowolny, więc nie musimy ich wykupywać. Jeżeli zdecydujemy się na to, warto, dokonując wyboru oferty, zwrócić uwagę na pewne istotne szczegóły. Oczywiście cena i wiarygodność ubezpieczyciela są zawsze ważnymi czynnikami, ale poza tym istnieją również inne. W przypadku AC jest to zakres ochrony. Warto dokładnie przeczytać w jakich konkretnych przypadkach będzie nam przysługiwać pomoc, aby nie zostać później zaskoczonym. Często zdarza się, że im AC tańsze, tym liczba wyjątków większa.

Również ubezpieczenie komunikacyjne NNW wymaga zwrócenia uwagi na zakres. Warto wiedzieć, za co tak naprawdę będziemy płacić i jakie są wyłączenia.

W przypadku Assistance warto zastanowić się nad wyborem wariantu najbardziej odpowiedniego dla nas. Na przykład czy usługa będzie dostępna tylko w kraju, czy również za granicą.