Pożyczka | Pożyczki – Koszty i okres kredytowania
Pożyczka jest najczęściej brana, gdy nagle potrzebujemy pewnej sumy pieniędzy. Formalności są generalnie w tym wypadku mniejsze, więc pieniądze możemy uzyskać szybciej niż w wypadku kredytu. Firmy pożyczkowe często ustalają progowe sumy, na jakie pożyczka może być udzielona, szczególnie w przypadku pożyczek na dowód. W takich wypadkach zwykle wystarcza sam dowód i oświadczenie o zarobkach bez potrzeby przedstawienia stosownego dokumentu z miejsca pracy. Instytucja pożyczkowa musi się więc w pewien sposób zabezpieczyć i dlatego ustala pewną maksymalną kwotę dla tego typu pożyczek.
Okres kredytowania zależy generalnie od indywidualnych ustaleń z wybranym przez nas bankiem bądź instytucją finansową. Generalnie czas spłaty może wynieść nawet 10 lat. Do czynników, które mogą mieć na to wpływ z pewnością należą: suma pieniędzy, które chcemy pożyczyć oraz rodzaj danej pożyczki. Chociaż cel, na jaki potrzebujemy pieniędzy teoretycznie nie ma w tym wypadku znaczenia, to w ofertach różnych instytucji można znaleźć: pożyczki gotówkowe, pożyczki konsolidacyjne, pożyczki hipoteczne, pożyczki samochodowe. Istnieje również pożyczka lombardowa, którą można otrzymać pod zastaw papierów wartościowych lub przedmiotów o dużej wartości, jak biżuteria. Przykładowo więc taka pożyczka udzielna jest jedynie na okres od 7 dni do 3 miesięcy. Należy więc dobrze zastanowić się nie tylko nad wyborem instytucji, ale również konkretnego rodzaju pożyczki.
Całkowity koszt pożyczki również może znacznie się różnić w poszczególnych instytucjach. Jednym z najbardziej podstawowych elementów wpływających cenę, jest oczywiście wysokość oprocentowania. Według przepisów antylichwiarskich zawartych w Kodeksie Cywilnym roczna maksymalna wysokość oprocentowania nie może przekroczyć czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. W ramach tego ograniczenia, istnieje jednak wiele możliwości. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na całkowity koszt. Opłaty dodatkowe tak naprawdę mają często decydujący wpływ.
Należy więc zwrócić uwagę na koszty związane m.in. z:
- wizytą agenta
- ubezpieczeniem pożyczki,
- prowizją,
- codzienną obsługą pożyczki (w niektórych instytucjach, pracownicy dojeżdżają do domu w celu pobrania rat spłaty)
Z pomocą naszych ekspertów otrzymasz najtańsze z możliwych rozwiązań.