Kredyt konsolidacyjny – Koszty i okres kredytowania

Kredyt konsolidacyjny | Kredyty konsolidacyjne – Koszty i okres kredytowania

Kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem, gdy mamy do spłacenia kilka różnych zobowiązań, najczęściej w różnych bankach. Pozwala on na połączenie ich wszystkich w jeden spójny kredyt. Co jednak najistotniejsze w tym wypadku, to fakt, że miesięczna rata w ten sposób skonsolidowanych zobowiązań, jest niższa niż suma wszystkich rat, które płaciliśmy wcześniej. Generalnie jest to wynik wydłużenia okresu spłaty oraz zmniejszenia oprocentowania. Kredyt konsolidacyjny można spłacać nawet przez 30 lat. Nie ma znaczenia, że kredyty wchodzące w jego skład miały często dużo krótsze okresy spłaty. Należy jednak pamiętać, że im dłużej spłacamy kredyt tym więcej płacimy bankowi odsetek. Często więc, mimo iż oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego wydaje się niższe, to w rezultacie zapłacimy bankowi więcej, ze względu na dłuższy okres spłaty. Z drugiej zaś strony roczny koszt naszych zobowiązań będzie znacznie niższy.
Warto o tym pamiętać przy ustalaniu warunków spłaty z bankiem. Generalna zasada jest taka, że kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony jest udzielany na niższe kwoty niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Wynika to głównie z wartości wymaganego przez bank zabezpieczenia. Hipoteka jest dla banku cenniejsza niż inne zabezpieczenia. Kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony ma również krótsze okresy spłaty. Jest to przeważnie do 10 lat, chociaż są banki gdzie okres spłaty można wydłużyć do 12 lat.

Rozważając różne kredyty konsolidacyjne, należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na inne koszty. Do głównych należy wartość prowizji i opłata przygotowawcza. Ich wartość różni się w zależności od banku. Często to nie są one zaznaczone w samej ofercie, ale zawsze widnieją na umowie. Oczywiście zawsze można zapytać się w banku o wartość tego typu kosztów, zanim złożymy nasz wniosek kredytowy. W szczególności, że niektóre placówki pobierają również opłatę za samo rozpatrzenie wniosku.

Wracając do kosztów, trzeba pamiętać, że w niektórych bankach należy również doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Istnieje więc możliwość, że niższe oprocentowanie niekoniecznie oznacza niższy koszt całego kredytu. Zawsze należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty.

Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie i chęć tworzenia trwałych relacji z naszymi klientami, nasi eksperci zawsze informują o wszystkich ewentualnych kosztach kredytu. Podjęcie decyzji przez naszych klientów poprzedzone jest dogłębną analizą przedstawionych propozycji.