Kredyt konsolidacyjny | Kredyty konsolidacyjne – Co to jest?
Kredyt konsolidacyjny umożliwia zamianę wszystkich naszych zobowiązań kredytowych na jeden kredyt długoterminowy. Sam termin konsolidacja pochodzi od łacińskiego słowa consolidatio i w ujęciu ekonomicznym oznacza zbiór działań oraz ich efektów, które mają na celu doprowadzenie do wewnętrznej spójności danej struktury, bądź grupy. W przypadku kredytu konsolidacyjnego termin spłaty może wynieść nawet do 30 lat, ale dzięki temu miesięczna rata jest niższa niż suma wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązań. Dużą zaletą jest fakt, że kredyt konsolidacyjny ma dużo korzystniejsze oprocentowanie, co zapewnia dodatkowe oszczędności. Poza tym w ten sposób zyskuje się również wygodę. Zamiast kilku rat, często w różnych bankach, płacimy tylko jedną. W zależności od wielkości naszego zadłużenia możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów, w jakich występuje kredyt konsolidacyjny:
- kredyt konsolidacyjny hipoteczny – jako zabezpieczenie wymagana jest hipoteka na nieruchomości, przy czym może one należeć do osoby trzeciej. Należy pamiętać, że nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem, musi być ubezpieczona. Ubezpieczenie nieruchomości jest jednak dosyć tanie. Koszt ubezpieczenia mieszkania zaczyna się nawet od 70zł rocznie. Taki kredyt konsolidacyjny jest udzielany do 90% wartości danej nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest przeważnie zaciągany w przypadku spłacanie większej kwoty kredytu.
- kredyt konsolidacyjny niezabezpieczony – jest połączeniem różnych zobowiązań o charakterze konsumpcyjnym (kredyty samochodowe, kredyty gotówkowe, zadłużenie powstałe na karcie kredytowej itp.). Udzielany jest na niższe kwoty ( do 250 000zł) i krótszym terminie spłaty (do 12 lat) niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
Warto wiedzieć, że termin kredyt konsolidacyjny, to nazwa pewnego produktu handlowego. Kredytu tego, pod tą nazwą, nie znajdziemy w prawie bankowym. Funkcjonuje on jednak na zasadach zbliżonych do kredytu konsumpcyjnego.